​Ishte në kërkim në 200 vende, bosi i drogës kapet pasi e dashura postoi foto me të në Facebook

15:22 / 21 Prill 2022

U Kopjua

Kapet bosi i arratisur i drogës, i kërkuar në mbi 200 vende, pasi e dashura e tij modele postoi një foto të tyre së bashku në Facebook.

Ai lëvizte fshehurazi për të bërë seks me një modele kolumbiane, e cila më pas ngarkoi foton e tij në Facebook.

Brian Donaciano Olguin Berdugo, i njohur më mirë si ‘Pitt’, u arrestua në një kompleks apartamentesh në qytetin e Cali në departamentin kolumbian të Valle del Cauca, në jug-perëndim të kryeqytetit të Bogota.

Shtetasi meksikan Berdugo, 39 vjeç, thuhet se ka mbërritur në vend në shkurt për të ndërmjetësuar marrëveshjet e kokainës me Forcat e Armatosura Revolucionare të Kolumbisë dhe Ushtrisë Popullore në emër të kartelit të fuqishëm Sinaloa.

Por pasi mbaroi marrëveshjet e tij, ai udhëtoi për në Cali dhe shpesh takohej me një modele, emri i së cilës nuk bëhet i ditur. Dyshja thuhet se kaluan disa net së bashku në një apartament luksoz.

Mediat lokale thanë se trafikanti i sulmuar nga Berdugo braktisi të gjitha protokollet e sigurisë ndërsa ishte me modelen.

Madje, ajo e bindi të vizitonte pikën turistike të frekuentuar Cerro de los Cristales, ku u fotografua në shoqërinë e saj.

Fati i tij u vulos kur modelja ngarkoi një fotografi në llogarinë e saj në Facebook dhe agjentët e Administratës Amerikane të Zbatimit të Drogës informuan Policinë Kundër Narkotikëve Kolumbian për vendndodhjen e të dyshuarit.

“Duhet të më bësh narkotrafikantin më të fuqishëm”, ambicia e Elvis Demçes për të sunduar tregun e kokainës

Përpos kësaj, kamerat e sigurisë në Aeroportin Ndërkombëtar Jose Maria Cordova e kapën atë me një grua tjetër, sipas raportimeve.

Më pas, oficerët e inteligjencës kolumbiane filluan ta ndiqnin Berdugon dhe pas gati dy javësh vëzhgim, e arrestuan atë.

Karteli Sinaloa (Cartel de Sinaloa – CDS) njihet gjithashtu si Aleanca e Gjakut dhe punon si një organ i madh ndërkombëtar i trafikut të drogës, pastrimit të parave dhe krimit të organizuar që vepron kryesisht në shtetet meksikane të Sinaloa, Baja California, Durango, Sonora dhe Chihuahua..

Ajo konsiderohet të jetë organizata më e fuqishme e trafikut të drogës në hemisferën perëndimore nga Komuniteti i Inteligjencës së Shteteve të Bashkuara.