In Medias Res

Editoriale

Bashkohuni me ne në rrjetet sociale

Kosovalive SH.P.K.
Rruga Vicianum, 2/1 Arberi
10000 Prishtine
Kosovë

Email: [email protected]
Tel: 038 753 465
Tel: 043 588 700

268 pacientë të shtruar në spitale, mbi 100 me oksigjenoterapi

me 9 Korrik 2020 ora 16:01

U Kopjua

Nëpër spitalet e Kosovës janë të shtrirë 268 pacientë që po trajtohen nga COVID-19.


Kështu ka njoftuar SHSKUK, të cilët kanë dhënë edhe detaje për shëndetin e pacientëve, shkruan Kosova.LIVE

Nga të shtrirët në spitale, mbi 100 persona janë në oksigjeroterapi pasi kanë probleme me frymëmarrje.

Sipas njoftimit, janë 2 raste në gjendje të rëndë në QKUK.

Njoftimi i plotë:

Në SHSKUK po trajtohen 268 pacientë me Covid-19

Nga raportimet ditore të klinikave të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës që merren me trajtim të rasteve me Covid-19 dhe 7 spitaleve të përgjithshme, njoftohet se në nivel të Shërbimit Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës (SHSKUK), janë duke u trajtuar 268 pacientë me Covid-19 pozitiv.

Prej tyre, 166 në klinikat e QKUK-së dhe 102 në shtatë spitalet e përgjithshme.

Në klinikën infektive janë gjithsej 100 raste, prej tyre 61 me oksigjenoerapi, 2 raste më të komplikura në Mjekimin Intensiv të kësaj klinike.

Në Klinikën e Pulmologjisë janë të shtrirë 44 pacientë të konfirmuar si Covid-19 pozitiv, që të gjithë me oksigjenoterapi.

Në njësinë intensive të Mjekësisë Sportive janë të shtrirë 22 pacientë, 4 prej tyre të intubuar.

Në Spitalin e Prizrenit 24 raste të konfirmuara, në Pejë 42 raste, në Gjakovë 19 raste, në Spitalin e Ferizajt 6 raste, në Gjilan 5 raste, në Mitrovicë 6 raste të konfirmuara pozitive dhe në Spitalin e Vushtrrisë për momentin nuk ka raste të konfirmuara.