In Medias Res

Editoriale

Bashkohuni me ne në rrjetet sociale

Kosovalive SH.P.K.
Rruga Vicianum, 2/1 Arberi
10000 Prishtine
Kosovë

Email: [email protected]
Tel: 038 753 465
Tel: 043 588 700

282 pacientë me Coronavirus në SHSKUK, 17 në gjendje kritike

me 10 Korrik 2020 ora 17:30

U Kopjua

Bazuar në raportin 24 orësh nga klinikat e QKUK-së dhe shtatë spitalet e përgjithshme në SHSKUK janë të shtrirë ​282 pacientë të konfirmuar pozitiv me Covid-19.

Në QKUK janë 160 pacientë,​ kurse 122 në spitalet e përgjithshme. Prej tyre, 103 në Klinikën Infektive, 39 në Pulmologji dhe 17 në njësinë intensive të Mjekësisë Sportive.

Prej numrit total të pacientëve, 122 pacientë janë me oksigjenoterapi në QKUK, kurse 69 në spitalet e përgjithshme.

Në SHSKUK janë 17 pacientë me Covid-19 në gjendje kritike, katër prej tyre të intubuar.