Kulturë

Bashkohuni me ne në rrjetet sociale

Kosovalive SH.P.K.
Rruga Vicianum, 2/1 Arberi
10000 Prishtine
Kosovë

Email: [email protected]
Tel: 038 753 465
Tel: 043 588 700

5.3 milionë metra katrorë fabrika e makinës elektrike Tesla

13:11 / 07 Korrik 2022

U Kopjua

Fabrika e Tesla-s në Fremont, Kaliforni është një nga fabrikat më të avancuara të automobilave në botë, me 5.3 milionë metra katrorë të prodhimit dhe hapësirë ​​për zyra në 370 hektarë tokë shkruan Kosova.LIVE.

Pamje e Fabrikës Tesla

Tesla është një kompani shumëkombëshe amerikane e automobilave dhe energjisë së pastër me seli në Austin, Teksas.Tesla projekton dhe prodhon automjete elektrike (makina elektrike dhe kamionë), ruajtjen e energjisë së baterive nga shtëpia deri në shkallën e rrjetit, panele diellore dhe pllaka diellore për çati, dhe produkte dhe shërbime të ngjashme.

Tesla është një nga kompanitë më të vlefshme në botë dhe mbetet prodhuesi më i vlefshëm i automjeteve në botë me një kapitalizim tregu prej më shumë se 760 miliardë dollarë amerikanë. Kompania kishte shitjet më të mëdha në mbarë botën të automjeteve elektrike me bateri dhe automjeteve elektrike me prizë, duke kapur 23% të tregut të baterive elektrike (thjesht elektrike) dhe 16% të tregut të plug-in (i cili përfshin hibridet plug-in) në 2020 Nëpërmjet filialit të saj Tesla Energy, kompania zhvillon dhe është një instalues ​​kryesor i sistemeve fotovoltaike në Shtetet e Bashkuara.

Tesla Energy është gjithashtu një nga furnizuesit më të mëdhenj globalë të sistemeve të ruajtjes së energjisë së baterive, me 3,99 gigavat-orë (GWh) të instaluara në vitin 2021. Tesla u inkorporua në korrik 2003 nga Martin Eberhard dhe Marc Tarpenning si Tesla Motors.

Emri i kompanisë është një haraç për shpikësin dhe inxhinierin elektrik Nikola Tesla. Në shkurt 2004, me një investim prej 6.5 milionë dollarësh, Elon Musk u bë aksionari më i madh i kompanisë.

Ai ka shërbyer si CEO që nga viti 2008. Sipas Musk, qëllimi i Tesla-s është të ndihmojë në përshpejtimin e lëvizjes drejt transportit dhe energjisë së qëndrueshme, të marra përmes automjeteve elektrike dhe energjisë diellore. Tesla filloi prodhimin e modelit të saj të parë të makinës, makinës sportive Roadster, në 2009. Kjo u pasua nga sedani Model S në 2012, Model X SUV në 2015, sedani Model 3 në 2017 dhe crossover Model Y në 2020.

Modeli 3 është makina elektrike plug-in më e shitur e të gjitha kohërave në mbarë botën dhe, në qershor 2021, u bë makina e parë elektrike që shiti 1 milion njësi globalisht.[9] Shitjet globale të Tesla ishin 936,222 makina në vitin 2021, një rritje prej 87% krahasuar me vitin e kaluar,[10] dhe shitjet kumulative arritën në 2.3 milionë makina në fund të 2021.

Në tetor 2021, kapitalizimi i tregut të Tesla arriti në 1 trilion dollarë, kompania e gjashtë që e bën këtë në historinë e SHBA.

Tesla ka qenë objekt i shumë padive dhe polemikave që lindin nga deklaratat dhe veprimet e CEO Elon Musk dhe nga akuzat për kontabilitet krijues, hakmarrje ndaj sinjalizuesve, shkelje të të drejtave të punëtorëve dhe probleme teknike të pazgjidhura dhe të rrezikshme me produktet e tyre.

Në shtator 2021, Administrata Kombëtare e Sigurisë së Trafikut në Autostrada (NHTSA) urdhëroi Tesla-n të dorëzonte të dhëna në lidhje me të gjitha automjetet e shitura amerikane të pajisura me Autopilot pas hetimeve të agjencisë për vdekjet në trafik që përfshijnë përdorimin e Autopilotit.[12]