Bashkohuni me ne në rrjetet sociale

Kosovalive SH.P.K.
Rruga Vicianum, 2/1 Arberi
10000 Prishtine
Kosovë

Email: [email protected]
Tel: 038 753 465
Tel: 043 588 700

Aktorja Maggie Peterson vdiq në moshën 81-vjeçare

me 17 Maj 2022 ora 09:25

U Kopjua

Aktorja Maggie Peterson ka vdekur në moshën 81 vjeçare.

Margaret Ann Peterson lindi më 10 janar 1941 në Greeley, Kolorado, duke u rritur në një familje muzikore që formoi një grup të quajtur Kuarteti Ja-Da.

Pasi u zbulua në një kongres të Capitol Records, Peterson dhe grupi shkuan në Nju Jork pasi ajo mbaroi shkollën e mesme dhe publikoi një album në vitin 1959 të titulluar “It’s the Most Happy Sound”.

Ndërsa grupi përfundimisht u shua dhe të gjithë u kthyen në Kolorado, Peterson iu bashkua The Ernie Mariani Trio, ku ajo u zbulua nga drejtori i Andy Griffith Show, Bob Sweeney dhe producenti Aaron Ruben.

Ajo luajti Charlene Darling në serialin hit, dhe gjithashtu performoi tre këngë në serial midis 1963 dhe 1964.

Ajo gjithashtu pati role në “Gomer Pyle: USMC”, “The Bill Dana Show”, “The Queen And I”, “Love American Style”, “Green Acres”, “Mayberry RFD” dhe “Odd Man Out”.

Peterson përsëriti rolin e saj si Charlene Darling në filmin televiziv të vitit 1986 Return to Mayberry, me rolin e saj të fundit të aktrimit në një episod të vitit 1987 të Botës Magjike të Disney-t.