In Medias Res

Editoriale

Bashkohuni me ne në rrjetet sociale

Kosovalive SH.P.K.
Rruga Vicianum, 2/1 Arberi
10000 Prishtine
Kosovë

Email: [email protected]
Tel: 038 753 465
Tel: 043 588 700

Ambasadori britanik kërkon që institucionet të formohet sa më shpejt

me 3 Dhjetor 2019 ora 12:50

U Kopjua

Ambasadori britanik, Nicholas Abbot po kërkon që institucionet e raj të formohen sa më shpejt që të jetë e mundur, raporton Ekonomia Online.

Ai thotë edhe vendi prej nga vjen ka kaluar nëpër një proces të zgjedhor që ai e quan demokratik e legjitim.

“Kosova dhe Britania e Madhe janë duke kaluar në një proces të ngjashëm politik, pasi në Kosovë ishin zgjedhjet para dy muajve dhe Kosova votoi për institucionet”.

“Shpresoj që të formohet sa më shpejt Qeveria e re, poashtu edhe ne do të kemi zgjedhje shpejt, këto janë procese demokratike, legjitime”, tha ambasadori Abbott.

Këto komente ai i bëri pas bashkë më ministrin në detyrë të Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala kanë nënshkruar marrëveshje për partneritet, tregti dhe bashkëpunim ndërmjet Kosovës me Mbretërinë e Bashkuar dhe Irlandën Veriore.

LEXONI EDHE:

Abbott: Kosovarët bëjnë jetë luksoze, kjo s’arrihet me një punë normale