Bashkohuni me ne në rrjetet sociale

Kosovalive SH.P.K.
Rruga Vicianum, 2/1 Arberi
10000 Prishtine
Kosovë

Email: [email protected]
Tel: 038 753 465
Tel: 043 588 700

Angelia Jolie e shet pikturën e Churchillit për hiç më pak se 7 milionë funte

me 2 Mars 2021 ora 16:15

U Kopjua

Një pikturë e bërë nga ish-kryeministri britanik, Winston Churchill, e cila ishte në pronësi të aktores Angelina Jolie, është shitur për 7 milionë funte në një ankand të mbajtur në Londër.

Çmimi i shitjes ishte gati katër herë më i lartë sesa vlerësimi paraprak dhe e theu rekordin e pikturës më të shtrenjtë të ish-kryeministrit Churchill, që deri më tani ishte më pak se 1.8 milion funte.

Piktura e quajtur “The Tower of the Koutoubia Mosque”, e bërë gjatë Luftës së Dytë Botërore, iu shit një blerësi anonim, shkruan BBC.

Churchill në atë kohë u frymëzua nga qyteti maroken, Marrakesh, dhe e bëri pikturën me vaj pas Konferencës së Kasablankës më 1943.

Ai ia bëri dhuratë këtë pikturë presidentit të atëhershëm të Shteteve të Bashkuara, Franklin Roosevelt.

Piktura përfundoi në duart e aktores së njohur, Angelina Jolie, kur doli në shitje në New Orleans në vitin 2011.

Para se të bëhej pjesë e politikës, kryeministri historik i Britanisë së Madhe, Winston Churchill, ishte oficer ushtarak dhe filloi të pikturonte relativisht vonë, në moshën 40-vjeçare.

Piktura e shitur me çmim rekord paraqet minaret e një xhamia prapa murit rrethues të qytetit të vjetër. Në prapavijë shihen malet, ndërsa para murit janë disa figura të vogla me ngjyra.