Balenciaga shet atlete të shkatërruara për 1850 dollarë

09:24 / 13 Maj 2022

U Kopjua

Shtëpia luksoze e modës Balenciaga ka zbuluar një fushatë të re që promovon një seri atletesh të përafërta me një çmim mbresëlënës, dhe interneti ka mendime. Imazhet, të shkrepura nga fotografi Leopold Duchemin për markën, të këpucëve shumë të copëtuara dhe të shqetësuara janë bërë virale pas prezantimit të së hënës të atleteve të reja Paris të markës së modës, me zemërim për shfaqjen e majave të larta që rrotullohen në internet.

Por fotot e atleteve të shkatërruara që qarkullojnë në rrjetet sociale nuk e tregojnë saktësisht të gjithë historinë.Ndërsa ata kanë krijuar më shumë polemika, imazhet janë në fakt të versioneve të ekzagjeruara dhe të kufizuara të atleteve që Balenciaga po shet.Sipas shtëpisë së modës, vetëm 100 palë atlete “ekstra të shkatërruara” do të jenë në dispozicion për t’u blerë për 1850 dollarë.

Ndërkohë, edicioni jo i kufizuar, dhe versionet më pak të përafërt, po shiten në faqen e internetit të Balenciaga për 495 dollarë dhe 625 dollarë, në varësi të stilit specifik.

Demna është i njohur për aftësinë e tij përçarëse dhe lansimi i atleteve në Paris nuk është hera e parë që modelet e tij janë pritur me reagime të hutuara. Në vitin 2017, Balenciaga nxori një çantë që kushtonte 2,145 dollarë, e cila u tall për ngjashmëritë e saj me çantën “Frakta” të Ikea-s. Në atë kohë, çanta origjinale Ikea mund të blihej për 99 cent.

Dizajnerja e modës bëri thirrje për përvetësim kulturor mbi pantallonat e saj 1,190 dollarë Balenciaga e përshkruan atletet si një “dizajn klasik të rinovuar”, i cili është i përfunduar me “kanavacë të shqetësuar dhe skaje të vrazhda, që ndikojnë në një pamje të veshur paraprakisht”. Reagimet në internet për atletet e Parisit kanë qenë të ndryshme. SoleSavy, një faqe interneti e cila e përshkruan veten si një komunitet për “sneakerheads të vërtetë”, pyeti nëse “tendenca e atleteve të vjetra” kishte shkuar shumë larg.