In Medias Res

Editoriale

Bashkohuni me ne në rrjetet sociale

Kosovalive SH.P.K.
Rruga Vicianum, 2/1 Arberi
10000 Prishtine
Kosovë

Email: [email protected]
Tel: 038 753 465
Tel: 043 588 700

Blerta Deliu kërkon ndjesë për deklaratën e saj për rastin e Kumanovës: E keni keqinterpretuar qëllimisht

me 25 Nëntor 2021 ora 12:09

U Kopjua

Deputetja nga radhët e PDK-së, Blerta Deliu ka sqaruar deklaratën që dha në seancën gjatë javës së kaluar në Kuvend lidhur me të dënuarit në Maqedoni.

Pas debatit që kishte me ministren e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, Deliu sot tha se ajo deklaratë e saj ka qenë një keqkuptim, siç thotë ajo, nga Qeveria të cilët synim kanë për ta shpërqendruar vëmendjen nga mungesa e rezultateve në qeverisje.

“Për asnjë moment nuk i kam cilësuar terroristë ata që vuajnë burgimin në Maqedoninë e Veriut. Deklarata ime është deformuar me qëllim. Ju keni dështuar që të qeverisni sepse nuk keni dijeni dhe po e mbani pushtetin duke shpërfaqur dhunë…Qëllimisht është prerë një pjesë e deklaratës sime, për t’i shërbyer militantëve tuaj, sepse deri më tani asgjë tjetër nuk keni ditur të bëni. Ju mendoni se zëri i një gruaje që përfaqëson dy familje është lehtë i mbytshëm, por e keni gabim. Të provoni të më diskreditoni mua dhe familjet e mija, ju them që tani se e keni mision të dështuar. Unë vij nga dy familje patriotike, Kodra dhe Deliu, të cilat janë rreshtuar në krah të UÇK-së që nga ditët e para”, tha Deliu në Kuvend.

Në fund, Deliu ka thënë se mori fjalën jo për t’i dhënë llogari ministres Haxhiu, por se dëshiron ta ndalojë keqinterpretimin.

Deputetja e PDK-së i ka kërkuar ndjesë të akuzuarve që po mbahen në burg në Maqedoninë e Veriut.

“Atyre djemve që janë atje, ndjesë të madhe për keqinterpretimin e qëllimshëm që u bë nga ju”, ka përfunduar Deliu.