Kulturë

Bashkohuni me ne në rrjetet sociale

Kosovalive SH.P.K.
Rruga Vicianum, 2/1 Arberi
10000 Prishtine
Kosovë

Email: [email protected]
Tel: 038 753 465
Tel: 043 588 700

Dhjetë transferimet më të dështuara në futboll

11:31 / 05 Shtator 2021

U Kopjua

Transferimet në futboll kanë qenë gjithmonë dramatike.

Ka ndodhur që tifozët e një klubi të mos jenë optimistë për ardhjen e një lojtari, por që ne fakt lojtari të bëhet kyç në ekip.

Por, edhe ka ndodhur që tifozët të jenë super të gëzuar për ardhjen e një lojtari, dhe në fund të zhgënjehen.

90Min shkruan për 10 transferimet më të dështuara në futboll, transmeton Kosova.LIVE.

Zlatan Ibrahimoviq (nga Inter te Barcelona, 2010)

Zlatan Ibrahimoviq ka shënuar gola kudo ku ka luajtur, dhe Barcelona nuk ishte ndryshe.

Por problemet ishin të gjitha jashtë fushës. Së pari, askush nuk dukej të kuptonte pse Barcelona shpenzoi shumë dhe tregtoi Samuel Eto’o me suedezin e madh dhe egon e tij të madhe.

Ndërsa Eto’o vazhdoi të fitonte tripletën në Inter, Zlatan ishte gjoja duke kërcënuar se do të sulmonte fizikisht Pep Guardiolan.

I detyruar të luajë nën hijen e Lionel Messit, Ibrahimoviq u frustrua. Si rezultat, ai u kthye në Itali në fund të sezonit.

Andriy Shevchenko (nga Milan në Chelsea, 2006)

Nëse ndonjëherë ka pasur një sulmues për të cilin ia vlen, ishte Andriy Shevchenko. Një golashënues pjellor në Itali, ai shënoi 173 gola gjatë periudhës së tij të parë me AC Milanin, duke kaluar shifrën prej 25 golash në gjashtë nga tetë sezonet e tij në San Siro, dhe fitoi Topin e Artë më 2004.

Mjerisht, kur u transferua nw Chelsea, gjymtyrët e plakura të Shevchenkos dhe ritmi i futbollit anglez nuk ishin dakord me njëri-tjetrin. Ai e gjeti rrjetën vetëm nëntë herë në Premier Lige.

Danny Drinkwater (nga Leicester në Chelsea, 2017)

Ish fituesi i Premier Ligws me Leicester bëri vetëm 12 paraqitje në ligë dhe e gjeti veten mjaft të pa dashur nga Antonio Conte dhe së fundmi Maurizio Sarri.

Mes një serie huazimesh jofrymëzuese, Drinkwater në fushë erdhi me një karton të kuq që ndezi përleshje në një lojë kundër Spurs më 2020.

Jashtë fushës, incidentet e pakëndshme, duke përfshirë një tarifë për vozitje në gjendje të dehur dhe një pwrleshje në një klub nate që e la atë me dëmtim të ligamenteve, kanë lwnw njolla nw një karrierë dikur të respektuar.

Alexis Sanchez (nga Arsenal në Manchester United, 2018)

Alexis Sanchez mbërriti në Manchester United si ndoshta talenti më i madh i Premier Ligws, i larguar nga rivalët Arsenal me kontratën e tij të skaduar. Për të shtuar një qershi në krye, United madje mposhti konkurrencën nga Man City për të zbarkuar kilianin.

Në mënyrë që të bindte Sanchez të zgjidhte ngjyrën e kuqe mbi blu, United përfundoi një kontratë me vlerë dëshpëruese afër 600 mijë euro në javë.

Në total, ai shënoi tre gola në Ligën Premier në 32 ndeshje.

Kepa Arrizabalaga (nga Klubi Atletik në Chelsea, 2018)

Chelsea, pas largimit të Thibaut Courtois u kap nga paniku dhe pagoi klauzolën e lirimit të plotë për 23 vjeçarin Kepa Arrizabalaga, një tarifë rekord botëror për një portier.

Megjithëse ai bëri përshtypje në garën dhe triumfin e ekipit në Europa Ligw, forma e tij nuk përputhej kurrë me çmimin.

Pastaj, pas incidentit të fundit në Kupën e Ligës me Maurizio Sarrin, ku ai refuzoi të zëvendësohej, gjërat morën një kthesë dramatike për keq.

Fernando Torres (nga Liverpool në Chelsea, 2011)

Në pamje të parë, kjo dukej si një punë e jashtëzakonshme për Chelsean, duke vjedhur një nga sulmuesit më vdekjeprurës të Premier Ligws nga rivalët Liverpool në ditën e fundit, por për çfarëdo arsye magjia e Torres me blutë nuk arriti kurrë lartësitë qw kishte arritur në Anfield.

Torres shënoi 45 herë për Chelsean, përfshirë golin që konfirmoi vendin e tyre në finalen e Ligës së Kampionëve mw 2012, por ai kurrë nuk shënoi më shumë se tetë gola në një sezon të Premier Liges në Stamford Bridge.

Ousmane Dembele (nga Borussia Dortmund në Barcelonë, 2017)

Anësori francez shkëlqeu në një sezon të madh në Dortmund, i cili e bindi Barcelonën të shkojë mirë me paratë e tyre të reja të Neymar.

Megjithëse ka pasur ndezje shkëlqimi, dëmtimet dhe raportimet e problemeve të disiplinës dëmtuan katër sezonet e para të Dembeles në Camp Nou.

Në total, ai humbi 85 ndeshje mes 2017 dhe 2021 për shkak të lëndimit.

Philippe Coutinho (nga Liverpool në Barcelonë, 2018)

Braziliani ka qenë i tmerrshëm. Ai jo vetëm që nuk ka arritur të performojë në mënyrë të vazhdueshme me një fanellë të Barçës, por ka luajtur një rol aktiv në eliminimin e tyre nga Liga e Kampionëve ne sezonin 2019/20.

Pavarësisht disa paraqitjeve të arsyeshme në dy sezonet e tij të para, u bë e qartë se Barça nuk kishte një rol për Coutinhon dhe e huazoi atë te Bayern Munich.

Eden Hazard (nga Chelsea në Real Madrid, 2019)

Nënshkruar si zëvendësues i Cristiano Ronaldos në Santiago Bernabeu, gjëja vërtet e çuditshme ishte se Madridi mund të kishte pritur thjeshtë një vit dhe ta merrte Hazardin falas.

Ata nuk e bënë këtë, në thelb duke paguar 100 milionë euro për një gol që ai shënoi në të gjithë sezonin 2019/20. Ai kishte gjithsej pesë gola për Los Blancos deri në fillim të vitit 2021/22, dhe fjalë për fjalë më shumë lëndime.

Antoine Griezmann (nga Atletico Madrid në Barcelonë, 2021)

Për Barcelonën, nënshkrimi i Antoine Griezmann ka rezultuar të jetë biznesi më i keq që kanë bërë ndonjëherë.

Francezi kaloi një periudhë përgjithësisht të mjerueshme në dy vitet e tij në Camp Nou, dhe u lidh me një kontratë aq të madhe sa që përfundimisht kontribuoi që klubi të mos ishte në gjendje të angazhohej për një kontratë të re për Lionel Messin.

Ai tani luan në huazim për Atletico Madrid, dhe ata kanë një mundësi për të blerë për 80 milionë euro më pak se ajo për të cilën e shitën.