In Medias Res

Editoriale

Bashkohuni me ne në rrjetet sociale

Kosovalive SH.P.K.
Rruga Vicianum, 2/1 Arberi
10000 Prishtine
Kosovë

Email: [email protected]
Tel: 038 753 465
Tel: 043 588 700

Futbolli në zi – ndahet nga jeta ky futbollist

me 9 Maj 2022 ora 15:16

U Kopjua

Zi në botën e futbollit, pasi është ndarë nga jeta në moshën 29-vjeçare kongolezi Jody Lukoki, i njohur me pseudonimin “Djali i erës”. I rritur te akademia e Ajaxit në Holandë, Lukoki debutoi me “harkëtarët” në futbollin profesionist dhe më pas pati një karrierë të pasur në klube si Zwolle, Cambuur, Ludogorets, Malatyaspor etj.

Lajmi për vdekjen e tij u bë i ditur pak ditë më parë nga mediat holandeze, ndërsa shkaqet nuk dihen ende. Në verën e 2020-ës, Lukoki u transferua në kampionatin turk, ku luajti për një sezon me Yeni Malatyaspor, ndërsa verën e kaluar u rikthye në Holandë dhe iu bashkua Twentes.

Megjithatë edhe këtu gjërat nuk shkuan mirë dhe në janar, palët prishën kontratën me marrëveshje, me kongolezin që doli lojtar i lirë. Por paraditen e sotme është gjetur i vdekur në banesën e tij në moshën 29-vjeçare, ndërsa pritet që policia të bëjë të ditura shkaqet e ndarjes nga jeta.