In Medias Res

Editoriale

Bashkohuni me ne në rrjetet sociale

Kosovalive SH.P.K.
Rruga Vicianum, 2/1 Arberi
10000 Prishtine
Kosovë

Email: [email protected]
Tel: 038 753 465
Tel: 043 588 700

Gjithë jetën i ndoqi viruset, së fundi u infektua me koronavirus

me 11 Maj 2020 ora 09:53

U Kopjua

Virologu Peter Piot, drejtor i Shkollës për Higjienë dhe Mjekësi Tropikale në Londër, u sëmurë me COVID-19 në mes të marsit. Ai kaloi një javë në spital dhe që prej atëherë ka qenë duke u shëruar në shtëpinë e vet në Londër. Ngjitja e shkallëve e lë akoma pa frymë, raporton “Sciencemag”.

Piot, i cili u rrit në Belgjikë, ishte një nga zbuluesit e virusit Ebola në vitin 1976 dhe kaloi karrierën e tij duke luftuar sëmundjet infektive. Ai kryesoi Programin e Kombeve të Bashkuara për HIV/AIDS midis viteve 1995-2008 dhe aktualisht është një këshilltar i koronavirusit për presidenten e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen. Por përballja e tij personale me koronavirusin e ri ishte një përvojë që ta ndryshon jetën, thotë Piot.

“Më 19 mars papritur kisha një temperaturë të lartë dhe një dhimbje koke si të shpuarit me thikë. Në kafkë dhe në flokë ndieja dhimbje, gjë që ishte e çuditshme. Unë nuk kam pasur kollë në atë kohë por, prapëseprapë, refleksi im i parë ishte: Unë e kam atë. Vazhdova të punoja. Unë  punoj shumë, por nga shtëpia.

Ne bëmë shumë përpjekje për ta bërë punën e telekomunikimit në Shkollën e Higjienës dhe Mjekësisë Tropikale në Londër vitin e kaluar, në mënyrë që të mos na duhej të udhëtonim shumë. Ky investim, i bërë në kontekstin e luftës kundër ngrohjes globale, tani është shumë i dobishëm.

Unë u testova dhe dola pozitiv me COVID-19, ashtu si dyshova. E vendosa veten në izolim në dhomën e mysafirëve në shtëpi. Por ethet dhe temperatura nuk u larguan. Unë kurrë nuk kam qenë i sëmurë rëndë dhe nuk kam marrë asnjë ditë pushim në 10 vjetët e kaluara. Unë jetoj një jetë mjaft të shëndetshme dhe eci rregullisht. Faktori i vetëm i rrezikut për Koronën është mosha ime. Unë jam 71 vjeç. Unë jam optimist, kështu që mendova se do të kalonte. Por, më 1 prill, një mik i mjekut më këshilloi të bëja një ekzaminim të plotë, sepse ethet dhe veçanërisht rraskapitja përkeqësoheshin.

Doli se kisha mungesë të rëndë të oksigjenit, megjithëse ende nuk kisha ndërprerje të frymëmarrjes. Imazhet e mushkërive treguan se kisha pneumoni të rëndë, tipike për COVID-19, si dhe pneumoni bakteriale. Unë ndihesha vazhdimisht i lodhur, ndërsa normalisht gjithnjë jam me energji. Nuk ishte thjesht lodhje, por rraskapitje e plotë. Kurrë nuk do ta harroj atë ndjenjë. Unë duhej të isha në spital, megjithëse ndërkohë u testova negativ për virusin. Kjo është, gjithashtu, tipike për COVID-19: Virusi zhduket, por pasojat e tij zgjaten me javë të tëra.

Unë isha i shqetësuar se do të vendosesha menjëherë në një ventilator sepse kisha parë botime që tregojnë se kjo rrit mundësinë tuaj që të vdisni. U frikësova shumë por, për fat të mirë, ata së pari më dhanë një maskë oksigjeni dhe funksionoi.

Kështu që, përfundova në një dhomë izolimi në antikamberin e Departamentit të Kujdesit Intensiv. Jeni i lodhur, kështu që hiqni dorë nga fati juaj. Ju i dorëzoheni plotësisht personelit infermieror. Ju jetoni në një rutinë nga shiringa në infuzion dhe shpresoni t’ia dilni. Zakonisht jam mjaft proaktiv në mënyrën si veproj, por këtu isha 100 % i durueshëm.

Kam ndarë një dhomë me një person të pastrehë, një kolumbiane dhe një burrë nga Bangladeshi – të tre diabetikë, rastësisht, që është në përputhje me imazhin e njohur të sëmundjes. Ditët dhe netët ishin të vetmuara sepse askush nuk kishte energji për të folur. Me javë të tëra kam mundur vetëm të pëshpërit. Edhe tani zëri im humbet energjinë në mbrëmje. Por gjithmonë e kisha atë pyetje në kokën time: Si do të jem kur të dal nga kjo?

Pasi kam luftuar viruset në të gjithë botën për më shumë se 40 vjet, unë jam bërë ekspert i infeksioneve. Më vjen mirë që kam pasur Korona dhe jo Ebola, megjithëse dje lexova një studim shkencor që përfundonte se ju keni një shans prej 30 % të vdekjes nëse përfundoni në një spital britanik me COVID-19. Kjo është në të njëjtën shkallë të përgjithshme të vdekshmërisë si për Ebola në 2014-n në Afrikën Perëndimore. Kjo ju bën t’i humbni nivelet e drejtësisë tuaj shkencore herë pas here dhe ju dorëzoheni në reflektime emocionale.

Më kapën, ndonjëherë mendoja. Unë ia kam kushtuar jetën time luftimit të viruseve dhe më në fund, ata më hakmerren . Për një javë kam ekuilibruar mes parajsës dhe Tokës, në buzë të asaj që mund të kishte qenë fundi.

U lëshova nga spitali pas një jave të gjatë. Kam udhëtuar në shtëpi me transport publik. Doja të shihja qytetin, me rrugët e tij të zbrazëta, baret e tij të mbyllura dhe ajrin e tij çuditërisht të freskët. Në rrugë nuk ishte askush – një përvojë e çuditshme. Nuk mund të ecja siç duhet, sepse muskujt e mi ishin dobësuar nga shtrati dhe mungesa e lëvizjes, gjë që nuk është  e mirë kur jeni duke trajtuar një problem të mushkërive.

Në shtëpi, unë qava për një kohë të gjatë. Kam fjetur keq edhe për një kohë. Rreziku që diçka mund të shkojë seriozisht gabim, vazhdon të kalojë në kokën tuaj. Jeni të mbyllur përsëri, por duhet të vendosni gjëra të tilla në perspektivë. Tani e admiroj Nelson Mandelën edhe më shumë se dikur. Ai u mbyll në burg për 27 vjet, por doli si një pajtues i shkëlqyeshëm.

Unë gjithmonë kam pasur respekt të madh për viruset, dhe kjo nuk është zvogëluar. Unë i kam kushtuar pjesën më të madhe të jetës time luftës kundër virusit të SIDA-s.

Tani që kam ndjerë vetë praninë imponuese të një virusi në trupin tim, unë i shikoj viruset ndryshe. E kuptoj që kjo do të ndryshojë jetën time, me gjithë përvojat konfrontuese që kam pasur më parë me viruse. Ndihem më i rrezikuar.

Shumë njerëz mendojnë se COVID-19 vret 1 % të pacientëve, dhe pjesa tjetër largohet me disa simptoma të ftohurës. Por historia bëhet më e ndërlikuar. Shumë njerëz do të mbeten me probleme kronike të veshkave dhe zemrës. Edhe sistemi i tyre nervor do të çrregullohet. Do të ketë qindra mijëra njerëz në të gjithë botën, ndoshta më shumë, të cilët do të kenë nevojë për trajtime të tilla si dializë renale për pjesën tjetër të jetës së tyre.

Sa më shumë mësojmë për koronavirusin, aq më shumë lindin pyetje. Ne jemi duke mësuar ndërsa jemi duke lundruar. Kjo është arsyeja pse unë bezdisem aq shumë nga komentuesit e shumtë, të cilët, pa shumë njohuri, kritikojnë shkencëtarët dhe politikëbërësit duke u përpjekur shumë për të marrë epideminë nën kontroll. Kjo është shumë e padrejtë.

Sot, pas 7 javësh, ndihem pak a shumë në formë për herë të parë. Kam ngrënë asparagus të bardhë, të cilin e porosis nga një dyqan turk në qosh të shtëpisë sime; Unë jam nga Keerbergen, Belgjikë, një komunitet në rritje i asparagut. Imazhet e mia të mushkërive më në fund duken më mirë përsëri. Hapa një shishe të mirë verë për të festuar, e para në një kohë të gjatë. Dua të rikthehem në punë, megjithëse aktiviteti im do të jetë i kufizuar për një kohë. Gjëja e parë që zgjodha përsëri është puna ime si këshilltar special i COVID-19 për Von der Leyen.

Komisioni është i përkushtuar fuqimisht për të mbështetur zhvillimin e një vaksine. Le të jemi të qartë: Pa një vaksinë për koronavirusin, ne kurrë nuk do të jemi në gjendje të jetojmë përsëri normalisht. E vetmja strategji e vërtetë e daljes nga kjo krizë është një vaksinë që mund të qarkullojë në të gjithë botën. Kjo do të thotë të prodhoni miliarda doza të saj, që, në vetvete, është një sfidë e madhe sa i përket logjistikës prodhuese.

Dhe, përkundër përpjekjeve, ende nuk është e sigurt që zhvillimi i një vaksine për COVID-19 është i mundur. Sot ekziston edhe paradoksi se disa njerëz që i detyrohen jetës së tyre për vaksina nuk duan më që fëmijët e tyre të vaksinohen. Kjo mund të bëhet problem nëse duam të hedhim një vaksinë kundër koronavirusit, sepse nëse shumë njerëz refuzojnë të bashkohen, ne kurrë nuk do ta marrim nën kontroll pandeminë.

Shpresoj se kjo krizë do të lehtësojë tensionet politike në një numër fushash. Mund të jetë një iluzion, por ne kemi parë në të kaluarën se fushatat e vaksinimit ndaj poliomielitit kanë çuar në armëpushime. Po kështu, shpresoj që Organizata Botërore e Shëndetit [OBSH], e cila po bën një punë të shkëlqyeshme në luftën kundër COVID-19, mund të reformohet për ta bërë atë më pak burokratike dhe më pak të varur nga komitetet këshilluese në të cilat vendet individuale kryesisht mbrojnë interesat e tyre. OBSH shpesh bëhet një shesh lojërash politike.

Sidoqoftë, unë mbetem një optimist i lindur. Dhe tani që jam përballuar me vdekjen, nivelet e mia të tolerancës për marrëzitë  kanë rënë edhe më shumë se më parë. Kështu që, vazhdoj me qetësi dhe entuziazëm, megjithëse më selektiv se përpara sëmundjes sime”.