Bashkohuni me ne në rrjetet sociale

Kosovalive SH.P.K.
Rruga Vicianum, 2/1 Arberi
10000 Prishtine
Kosovë

Email: [email protected]
Tel: 038 753 465
Tel: 043 588 700

iPhone 14 gjithçka që dihet deri tani

me 26 Maj 2022 ora 18:31

U Kopjua

Faqja popullore koreane e teknologjisë ET News raporton se, për herë të parë në historinë e iPhone, Apple do të instalojë një kamerë të përparme koreano-jugore në smartfonin e saj. Kamera do të sjellë përmirësime të mëdha në cilësinë e imazhit, por vjen me një rritje të jashtëzakonshme të kostos, përcjell Kosova.LIVE.

Duke cituar burime të industrisë, ET News pretendon se Apple u detyrua të ndryshonte shpejt planet e saj për kamerën e përparme të iPhone 14 pas “problemeve të cilësisë nga prodhuesit kinezë” gjatë testimit. Rrjedhimisht, Apple do të instalojë një modul të kamerës LG Innotek këtë vit, i cili fillimisht ishte menduar për iPhone 15.

Lajmi i mirë është se ET News raporton se moduli sjell funksione të avancuara për kamerën e përparme të iPhone për herë të parë, duke përfshirë fokusimin automatik. Kjo është diçka që analisti i respektuar i industrisë Ming-Chi Kuo e zbuloi për herë të parë në prill me fokusin automatik duke bashkuar një hapje të përmirësuar për thellësi më të mirë të fushës në modalitetin “Portret” dhe thirrjet video.

Ana negative është kostoja. Sipas burimit të ET News, “çmimi për njësi i kamerës së përparme të iPhone 14 është rritur gati tre herë në krahasim me modelet e mëparshme”. Kjo është rritja më e madhe e çmimit të komponentëve që mbahet mend.

E gjithë kjo shton narrativën se Apple do të rrisë çmimet e iPhone me 100 dollarë për iPhone 14 Pro dhe Pro Max, ndërsa iPhone i ri 14 Max do të jetë të paktën 200 dollarë më shumë se iPhone 13 Mini që e zëvendëson.

Nga ana tjetër, pas raporteve të shumta se iPhone 14 standard do të jetë pak më shumë se një ripërsëritje ( potencialisht e diskutueshme ) e iPhone 13, kërcimi në cilësinë e kamerës së përparme mund të jetë një nga pikat më të mëdha të shitjes së telefonit. Sidomos me ngritjen në video-telefonata vitet e fundit