Kulturë

Bashkohuni me ne në rrjetet sociale

Kosovalive SH.P.K.
Rruga Vicianum, 2/1 Arberi
10000 Prishtine
Kosovë

Email: [email protected]
Tel: 038 753 465
Tel: 043 588 700

Ja cili shtet e ka internetin më të shpejtë dhe më të ngadalt në botë dhe në cilin vend është Kosova?

09:11 / 02 Gusht 2022

U Kopjua

Në një kohë kur një zhvendosje masive për të punuar nga shtëpia ka nxjerrë në pah rëndësinë kritike të lidhjeve të shpejta në internet, ndërmjetësi i shërbimeve Cable ka publikuar një studim global të shpejtësive me bandë të gjerë në të gjithë botën.

Për të përpiluar “Worldwide Broadband Speed ​​League 2021” të re, studiuesit testuan shpejtësinë e internetit me bandë të gjerë në 221 vende dhe territore në të gjithë botën.

Sa i përket renditjes, Jeresy është vendi ku përdoruesit e internetit gëzojnë shpejtësinë mesatare më të shpejtë në botë, dhe ka një shpejtësi mbresëlënëse prej 274,27 Mbps.

Në fund të tabelës është Turkmenistani që ofron vetëm 0.50 Mbps, e cila është 394 herë më e ngadaltë se shpejtësia për Jersey, transmeton InfoKosova.

Në terma praktikë, kjo do të thotë që të shkarkosh një film 5-gigabajt me definicion të lartë, i cili do të zgjaste më pak se tre minuta në Jersey, do të duhet më shumë se 20 orë e 31 minuta, për të përfunduar në Turkmenistan.

Ndërsa sa i përket Kosovës, ajo është në vendin e 81, Shqipëria në pozitën 96, Mali i Zi në vendin 57, Kroacia në vendin e 46 dhe Maqedonia e Veriut në vendin 107.

Nuk është për t’u habitur, shumica e vendeve me lidhjet mesatare më të shpejtë janë në Evropë dhe Amerikën e Veriut.

Shtetet e Bashkuara dhe Kanadaja janë përkatësisht të 14 dhe 24 në renditje me shpejtësi mesatare prej 92.42 Mbps dhe 79.96 Mbps.

Këtu është lista e 10 vendeve më të mira në botë me shpejtësinë mesatare më të shpejtë të internetit:

Jeresy

Lihtenshtajni

Islanda

Andorra

Gjibraltar

Luksemburgu

Zvicra

Hong Kong

Monako

Hungaria.

Këtu është lista e 5 vendeve më të dobëta në botë me shpejtësinë mesatare më të ngadalt të internetit:

Turkmenistani

Jemeni

Etiopia

Guinea Bizau

Guinea Ekuatoriale.