Bashkohuni me ne në rrjetet sociale

Kosovalive SH.P.K.
Rruga Vicianum, 2/1 Arberi
10000 Prishtine
Kosovë

Email: [email protected]
Tel: 038 753 465
Tel: 043 588 700

Këto janë 20 skuadrat që garojnë sezonin e ri në Serie-A

me 30 Maj 2022 ora 10:58

U Kopjua

Me promovimin e Monzas nga Seria B në Serie A, tashmë është kompletuar tabloja e 20 skuadrave që do të luajnë në top ligën italiane sezonin e ardhshëm, të karakterizuar nga Botërori i Katarit.

Këto janë të gjitha skuadrat që do ta kompletojnë tabelën e Serie-A në sezonin e ardhshëm:

Atalanta, Bologna, Cremonese, Empoli, Fiorentina, Inter, Juventus, Lazio, Lecce, Milan, Monza, Napoli, PISA, Roma, Salernitana, Sampdoria, Sassuolo, Spezia, Torino, Udinese, Verona.

Seria A 2022/2023 do të karakterizohet nga ndalesa e vjeshtës për Kupën e Botës në Katar. Liga italiane do të fillojë në fundjavën e 13 dhe 14 gushtit 2022. Në gusht do të ketë 4, ndërsa fundi i Serie A 2022/23 është planifikuar për 4 qershor 2023.

Pushimi i parë, për shkak të angazhimeve të ekipeve kombëtare, do të jetë nga data 19 deri më 27 shtator. Më pas, do të ketë një pushim gati dy mujor për Botërorin në Katar. Seria A nuk do të luhet nga 14 nëntori 2022 deri më 4 janar 2023.