In Medias Res

Editoriale

Bashkohuni me ne në rrjetet sociale

Kosovalive SH.P.K.
Rruga Vicianum, 2/1 Arberi
10000 Prishtine
Kosovë

Email: [email protected]
Tel: 038 753 465
Tel: 043 588 700

Kurti ia kthen letrën Thaçit, e akuzon për presion dhe vlerësime politike (Dokument)

me 13 Janar 2020 ora 10:05

U Kopjua

PRISHTINË | 11 JAN 2020 | Nga KosovaLive

Kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti, i është përgjigjur letrës së presidentit Hashim Thaçi për caktimin e mandatarit për formimin e qeverisë duke e akuzuar për presion dhe vlerësime politike.

Ai ka shkruar se së shpejti do të japë propozimin për kryeministër, “porsa të jemi gati”.

Kurti i ka thënë Thaçit se Kushtetuta e vendit nuk i njeh presidentit diskrecion e as rol aktiv në krijimin e mandatarit, mirëpo shton se presidenti duhet ta bëjë këtë në mënyrë neutrale.

Ai ka kërkuar që presidenti të mos bëjë presion e vlerësime politike duhet e lajmëruar ende nuk e kanë gati propozimin për mandatar.

Në fund, Kurti e ka lajmëruar Thaçin se janë afër arritjes së marrëveshjes me LDK-në.

Image
Image