In Medias Res

Editoriale

Bashkohuni me ne në rrjetet sociale

Kosovalive SH.P.K.
Rruga Vicianum, 2/1 Arberi
10000 Prishtine
Kosovë

Email: [email protected]
Tel: 038 753 465
Tel: 043 588 700

Lionel Messi kryeson listën e sportistëve më të paguar të Forbes për vitin 2022

me 13 Maj 2022 ora 09:02

U Kopjua

Pavarësisht një sezoni zhgënjyes në fushë, ylli i Paris Saint-Germain Lionel Messi ishte atleti më i paguar në botë gjatë 12 muajve të fundit, sipas Forbes shkruan Kosova.LIVE.

Sensacioni i futbollit raportohet se do të sjellë fitime bruto para taksave prej 130 milionë dollarë në vit nga ndjekjet në fushë dhe jashtë fushës, duke e mbajtur atë përpara lojtarëve si LeBron James dhe rivalin Cristiano Ronaldo në listën e të pasurve.

Messi, i cili raportohet se fiton 75 milionë dollarë në vit nga luajtja e futbollit, gjithashtu fiton 55 milionë dollarë nga marrëveshjet e sponsorizimit dhe miratimet.Top 10 atletët më të paguar të Forbes 2022 Lionel Messi: 130 milionë dollarë LeBron James: 121.2 milionë dollarë Cristiano Ronaldo: 115 milionë dollarë Neymar: 95 milionë dollarë Stephen Curry: 92.8 milionë dollarë Kevin Durant: 92.1 milionë dollarë Roger Federer: 90.7 milionë dollarë Canelo Alvarez: 90 milionë dollarë Tom Brady: 83.9 milionë dollarë Giannis Antetokounmpo: 80.9 milionë dollarë.

Është hera e dytë që argjentinasi qëndron në krye të listës së Forbes, hera e fundit që vjen në vitin 2019. Top 10 fituesit më të lartë, të cilët janë të gjithë burra, sollën kolektivisht 992 milionë dollarë fitime bruto para taksave gjatë vitit të kaluar.

Messi ka marrë kritika për disa nga sponsorizimet e tij jashtë fushës, duke promovuar së fundmi turizmin për Arabinë Saudite.

Ai është fotografuar në vend dhe ka postuar një fotografi në llogarinë e tij personale në Instagram me etiketën #VisitSaudi.Vendi është akuzuar prej kohësh për larje sportive për të fshehur të dhënat e tij të dobëta të të drejtave të njeriut.

“Shtesat e fundit në rrjedhat e të ardhurave të Messit: Katari, kompania e diskutueshme e kriptove Socios dhe Saudite. Njeriu duhet të hajë,” shkroi në Twitter gazetari i New York Times, Tariq Panja. CNN ka kontaktuar me përfaqësuesit e Messit për koment, por nuk ka marrë një përgjigje të menjëhershme.

Superylli i NBA-së, James vjen në vendin e dytë të ngushtë në listën e të pasurve, duke fituar 121.2 milionë dollarë në vit.Sulmuesi i Los Angeles Lakers mund të ketë humbur play-off-in këtë sezon, por ai ka qenë dominues jashtë fushës, duke fituar para në talk show-n e tij dhe duke luajtur në filmin e vitit të kaluar Space Jam: A New Legacy.

Forbes vlerëson se James tani vlen 850 milionë dollarë.Klubi i tyre u bë më i pasuri në botë.Por këta tifozë janë të shqetësuar se çfarë do të thotë për shpirtin e Newcastle Klubi i tyre u bë më i pasuri në botë.Por këta tifozë janë të shqetësuar se çfarë do të thotë për shpirtin e Newcastle Cristiano Ronaldo plotëson treshen e parë, duke fituar 115 milionë dollarë pasi kaloi nga Juventus te Manchester United

Superylli portugez fiton njësoj si Messi jashtë fushës, ku shumica vijnë nga prania e tij e pakrahasueshme në mediat sociale. Ronaldo ka 690 milionë ndjekës në Instagram, Facebook dhe Twitter, duke e lejuar atë të përdorë tarifa më të larta sponsorizimi nga një numër kompanish. Forbes llogarit vlerësimet bazuar në paratë e çmimeve, pagat dhe shpërblimet, si dhe vlerësimet e marrëveshjeve të sponsorizimit dhe rrjedhave të tjera të të ardhurave jashtë fushës./Kosova.LIVE.