Bashkohuni me ne në rrjetet sociale

Kosovalive SH.P.K.
Rruga Vicianum, 2/1 Arberi
10000 Prishtine
Kosovë

Email: [email protected]
Tel: 038 753 465
Tel: 043 588 700

Manchester City: Dominimi i Pep Guardiolës në Premier League në numër

me 23 Maj 2022 ora 16:36

U Kopjua

Ndërsa Etihad shpërtheu në festë në bilbilin e fundit, fytyra e Pep Guardiolës u rrudhos dhe lotët filluan t’i rrjedhin nëpër faqe. Kjo është ajo që tre gola në gjashtë minuta të jashtëzakonshme për të vulosur titullin e Premierligës në fund të një sezoni emocionalisht sfilitës, do t’i bëjnë një trajneri njofton BBC,përkthen Kosova.LIVE.

Në momentin e së dielës, gjithçka kishte të bënte me gëzimin e papërpunuar të futbollit dhe Manchester City ruajti statusin e tij si skuadra numër një në futbollin anglez. Megjithatë, në muajt në vijim, përpara se të fillojë një sezon tjetër, Guardiola mund t’i lejojë vetes një moment për të reflektuar mbi gjithçka që ka arritur gjatë kohës së tij në Premier League. Është me të vërtetë diçka e veçantë.

“Edhe sipas standardeve të Man City, kjo ishte e jashtëzakonshme” Guardiola thotë se Man City është ‘legjenda’ “Man City tregon pse nuk mund të quhen kurrë të mërzitshëm”

Një mbretërim rekord.

Shifra e Cityt prej 93 pikësh është totali i katërt më i lartë në historinë e Premier League. Megjithatë, çuditërisht, ai është vetëm i treti më i lartë që City ka arritur gjatë mbretërimit të Guardiolës. Sezonet e Pep Guardiolës në Premier League në Manchester City Në vetëm një fushatë të ligës nën drejtimin e spanjollit ata kanë humbur më pak ndeshje se tre të këtij sezoni – dy humbjet e pësuara në 2017-18. City e përfundoi sezonin 2021-22 me një gola diferencë prej +73, duke shënuar 99 gola ndërsa pranoi vetëm 26.

Është golaversioni i dytë më i lartë në historinë e kompeticionit, pas tyre +79 në 2017-18. Ata 99 gola u shënuan pa një numër nëntë të njohur, megjithëse duket se e kanë zgjidhur këtë problem për sezonin e ardhshëm me nënshkrimin ogurzi të Erling Haaland. Kjo është vetëm maja e ajsbergut.

Guardiola ka qenë një makinë që thyen rekord gjatë kohës së tij në Angli: 2017-18 Më shumë pikë (100), gola (106) dhe diferencë më e madhe e golave ​​në një sezon (+79) Diferenca më e madhe fituese (19 pikë përpara Manchester Unitedit të vendit të dytë) Më së shumti fitore të përbashkëta (32) dhe fitore të njëpasnjëshme (18) – të dyja të përbashkëta me Liverpool-in (2019-20), me të parën që u ndesh nga skuadra e qytetit të 2018-19 Më shumë fitore jashtë (16) 2018-19.

Së bashku me shumicën e fitoreve në shtëpi (18) – të përbashkëta me skuadrën e tyre 2011-12, Chelsea (2005-06), Man Utd (2010-11) dhe Liverpool (2019-20) 2020-21 Më shumë fitore radhazi (21) dhe fitore jashtë (12) Vrapimi më i gjatë pa mbetur prapa në një lojë (19) Në vitin 2021, skuadra e Guardiolas regjistroi 36 fitore në ligë në një vit kalendarik, duke mposhtur 33 të arritura nga Liverpool i Bob Paisley në 1982.

City gjithashtu regjistroi një rekord 19 fitore jashtë në të njëjtën periudhë 12-mujore. Në procesin e fitimit të titullit të këtij sezoni, Guardiola u bë trajneri më i shpejtë për të arritur 500 pikë – në vetëm 213 ndeshje, 18 më pak se më i miri i mëparshëm Jose Mourinho. Këtë sezon City shënoi golin e 500-të të mbretërimit të Guardiolës në vetëm ndeshjen e tij të 207-të në krye, me Phil Foden që fitoi nderin në një fitore 7-0 ndaj Leeds. Kjo e vendos Guardiolën shumë përpara Jurgen Klopp (234 ndeshje), Sir Alex Ferguson (265), Arsene Wenger (271) dhe Mourinho (289).