In Medias Res

Editoriale

Bashkohuni me ne në rrjetet sociale

Kosovalive SH.P.K.
Rruga Vicianum, 2/1 Arberi
10000 Prishtine
Kosovë

Email: [email protected]
Tel: 038 753 465
Tel: 043 588 700

Përfitimet kryesore shëndetësore kur humbni peshë

me 22 Janar 2020 ora 09:22

U Kopjua

PRISHTINË | 22 JAN 2020 |  Nga KosovaLive

Humbja e peshës nuk është e lehtë për shumë njerëz. Stresi, dieta, stërvitja dhe kushtet e lidhura me shëndetin mund të ndikojnë në peshën tonë dhe aftësinë tonë për të humbur kilet e tepërta.

Mbi dy të tretat e të rriturve australianë kanë obezitet ose janë mbipeshë, sipas Institutit Australian të Shëndetit dhe Mirëqenies – dhe ky numër po rritet.

Lajm i mirë është se ka shumë përfitime shëndetësore për humbjen e peshës, duke përfshirë një rrezik të pakët ndaj sëmundjeve, dhe cilësi më të mirë të jetës.

Këtu, janë 3 përfitime shëndetësore që merrni nga humbja e peshës:

Cilësi më të mirë jetese: Duke pasur mbipeshë mund të ndikojë negativisht në vetëbesim dhe fizikisht, duke mbajtur peshë të tepërt shton presion shtesë në organet e trupit – zemra jonë duhet të punojë më shumë për të pompuar gjakun dhe oksigjenin rreth trupit tonë, mushkëritë tona duhet të punojnë më shumë për të marrë frymë, dhe kur të hajmë, sistemi ynë i tretjes duhet të punojë më shumë për të tretur ushqimet.

Zvogëlon rrezikun e sëmundjeve që lidhen me peshën: Pesha e tepërt e trupit është faktori kryesor i rrezikut për sëmundjen kardiovaskulare, diabetin e tipit 2, disa gjjëndje të lidhura me muskujt, sipas Institutit Australian të Shëndetit dhe Mirëqenies. Megjithatë, faktorët e jetesës si një dietë e shëndetshme (heqja e ushqimeve të përpunuara dhe të larta të yndyrës), stërvitja dhe humbja e peshës mund të ndihmojnë në reduktimin e rrezikut në mënyrë të jashtëzakonshme. Në fakt, studimet tregojnë se miratimi i një jetese të shëndetshme mund të ndihmojë në parandalimin ose vonimin e fillimit të diabetit të tipit 2, dhe në disa njerëz, ndryshimet e stilit të jetesës kanë ndryshuar simptomat dhe i kanë përmirësuar.

Rritja e faktorit të lumturisë: Studimet tregojnë se mbipesha mund të ndikojë negativisht në vetëvlerësim, dhe anasjelltas duke qenë një peshë e shëndetshme mund të rritet vetëbesimin. Por ka edhe një faktor tjetër që mund të ndikojë edhe tek faktori ynë i lumturisë. Hormonet tona. Duke qenë mbipeshë mund të keni një çekuilibër hormonal.

Mbajtja e hormoneve tona në ekuilibër është e rëndësishme sepse ato rregullojnë një sërë funksionesh, nga oreksi ynë në ciklin tonë menstrual.