In Medias Res

Editoriale

Bashkohuni me ne në rrjetet sociale

Kosovalive SH.P.K.
Rruga Vicianum, 2/1 Arberi
10000 Prishtine
Kosovë

Email: [email protected]
Tel: 038 753 465
Tel: 043 588 700

Përgatitje për rihapjen e teatrove në Los Angeles

me 29 Qershor 2020 ora 18:54

U Kopjua

Teatri Arena Cinelounge në Los Angeles pritet që pas shumë muajsh të hapet përsëri. Mbi 60 karriget e këtij vendi, fillimisht do të mbushen me figura artistike prej kartoni.

Ky teatër pritet të hapet duke respektuar rregullat e distancimit shoqëror të mbi 15 figurave prej kartonit, që do të lejohen në çdo shfaqje. Kjo është njëra nga zgjidhjet për të zvogëluar numrin e përhapjes së koronavirusit.

“Ne do të shkojmë lart e më tej për t’u siguruar që gjithçka është në rregull e që audienca të ndihet e qetë dhe e sigurt duke qenë me ne për dy deri në tri orë”, tha pronari Christian Meoli.

Sipas Meolit, ai dhe operatorët e tjerë të teatrit do të jenë në gjendje të mirëpresin shikuesit.

Ndërsa rreth 780 kinema janë rihapur në të gjithë vendin, zyrtarët në Los Angeles County, tregu më i madh i filmave në Shtetet e Bashkuara, nuk kanë dhënë ende një dritë jeshile, duke shprehur shqetësimin për një rritje të rasteve të koronavirusit. New York City, tregu numër dy i vendit, gjithashtu nuk ka caktuar një datë për rihapjet e kinemasë.

Biznesi i teatrit është shkatërruar nga mbylljet e koronavirusit që filluan në mesin e marsit, duke lënë dhjetëra e mijëra punonjës duke marrë fonde hua.

Industria po shpreson për hapje masive në korrik, kur zinxhirët mbarëkombëtar AMC Entertainment, Cinemark dhe Kinema Regal të Cineworld janë planifikuar të kthehen në biznes. Të gjitha masat mbrojtëse të planit përfshijnë frekuentim të kufizuar, pastrim shtesë dhe maska ​​të fytyrës për mysafirë dhe punëtorë.