In Medias Res

Editoriale

Bashkohuni me ne në rrjetet sociale

Kosovalive SH.P.K.
Rruga Vicianum, 2/1 Arberi
10000 Prishtine
Kosovë

Email: [email protected]
Tel: 038 753 465
Tel: 043 588 700

Pse po çuditeni që Amerika po afrohet me Serbinë, nuk mund të sillemi vazhdimisht si viktima

me 23 Shtator 2020 ora 22:34

U Kopjua

Po shoh shume te habitur me darken dhe atmosferen e mire qe serbet paskan organizuar ne Beograd per delegacionin amerikan dhe emisarin Richard Grenell.

Pse po çuditeni!

Ka mbi nje dekade qe ne Kosove ushqehet anti-amerikanizmi. Burimi i ketij anti-amerikanizmi kane qene dhe mbesin nje pjese e klerikeve islamike dhe gjithe kleriket e Levizjes Vetëvendosje.

Kujtojeni sulmin fizike qe VV i ka bere ish-ambasadores amerikane ne KS, Jacobson, diskursin e vazhdueshrm anti-amerikane e deri tek sulmet e falangave te VV’s kunder Grenellit ne twitter…

E para pak javesh Grenell ne nje studio televizive u quajt serbofil, e tash rrudhim krahet e buzet kur e shohim duke kenduar e festuar ne Beograd!

Ka mbi 5 vite qe amerikanet kane qene insistues ne dialog, ne demarkacion, ne heqjen e takses, etj., etj., dhe tere keto vite kane hasur ne politikane kokemushke qe kane refuzuar gjithçka

Pse mendojme se ne e meritojme gjithe kete vemendje nga nje perandori si ShBA’ja? Pse ne nje moment Serbia te mos jete me atraktive dhe më me interes per Ameriken se sa Kosova?

20 vjet pas luftes nuk mund te sillemi vazhdimisht si viktima. Gjeneratat e Grenell, dhe elitave aktuale ne politiken perendimore dijne pak e hiç per luften qe eshte zhvilluar ketu, e as se kush ka qene fajtore dhe politiken e shohin thjesht nga prizmi pragmatik.

Pra, eshte çasja jone talebaneske ne politike dhe diplomaci qe Ameriken po e shpie nga Prishtina drejt Beogradit.

Mos u tutni tash nese Amerika po afrohet me Serbine, vazhdojeni me anti-amerikanizmin…😊