Kulturë

Bashkohuni me ne në rrjetet sociale

Kosovalive SH.P.K.
Rruga Vicianum, 2/1 Arberi
10000 Prishtine
Kosovë

Email: [email protected]
Tel: 038 753 465
Tel: 043 588 700

Qytetet më të mira në botë për të jetuar

07:57 / 19 Korrik 2022

U Kopjua

Pas dy vitesh, Vjena ka kaluar Auckland-in si qyteti më i miri për të jetuar në botë, sipas një raporti nga Economist Intelligence Unit (EIU).

Vjena u rendit e para në vitin 2018 dhe 2019, por u tejkalua nga Auckland, Zelanda e Re, gjatë pandemisë dhe ra në vendin e 12-të në vitin 2021, sipas Indeksit Global të Jetesueshmërisë 2022.

EIU tha se pozicioni i Auckland-it në indeks u ul në vendin e 34-të këtë vit, për shkak të niveleve më të larta të infeksionit COVID-19 dhe kontrolleve të rrepta kufitare në vitin 2021.

Sidoqoftë, nuk ka gjasa që Auckland të kishte zënë pozitën e parë në renditjen e këtij viti edhe pa një pandemi, sipas EIU.

“Rënia e qyteteve të tjera ishte arsyeja pse Auckland ishte në krye herën e fundit. Pa COVID, ka të ngjarë të ishte 10-shi i parë, por jo numri një ,”tha Simon Baptist, kryeekonomist global në firmën kërkimore dhe këshilluese.

Pesë qytete të tjera evropiane: Kopenhagen, Cyrih, Gjenevë, Frankfurt dhe Amsterdam, u renditën gjithashtu në dhjetëshen e parë. Calgary e Kanadasë dhe Vankuveri zunë përkatësisht vendet e treta dhe të pesta. Osaka e Japonisë dhe Melburni i Australisë ndanë vendin e dhjetë, dy qytetet e vetme “aziatike” që hynë në top 10-she.

172 qytetet që u përfshinë në garë, u vlerësuan në këto kategori: Stabilitet, kujdes shëndetësor, kulturë dhe mjedis, arsim dhe infrastrukturë.

Edhe qytete të tjera të rajonit ranë në renditje.

Singapori ra me tre pika në vendin e 37-të këtë vit, ndërsa Hong Kongu ra në vendin e 62-të nga i 49-ti vitin e kaluar.

Pushtimi rus i Ukrainës bëri që renditja e Moskës për jetueshmërinë të bjerë me 15 vende, ndërsa Shën Petersburgu ra me 13 vende, raportoi EIU.

Lufta kundër Ukrainës ndikoi gjithashtu në renditjen e qyteteve të tjera të Evropës Lindore që janë përballur me ngecje politike, kërcënime të sigurisë, pasiguri ushqimore dhe energjetike dhe inflacion në rritje, tha EIU.

Këto janë qytetet më jetueshmëri më të mirë në botë, sipas The Global Liveability Index 2022:

 1. Vjenë, Austri
 2. Kopenhagë, Danimarkë
 3. Cyrih, Zvicër
 4. Calgary, Kanada
 5. Vankuver, Kanada
 6. Gjenevë, Zvicër
 7. Frankfurt, Gjermani
 8. Toronto, Kanada
 9. Amsterdam, Holandë
 10. Osaka, Japoni
 11. Melburn, Australi