Bashkohuni me ne në rrjetet sociale

Kosovalive SH.P.K.
Rruga Vicianum, 2/1 Arberi
10000 Prishtine
Kosovë

Email: [email protected]
Tel: 038 753 465
Tel: 043 588 700

Ramën e pyesin në Bruksel se a do t’i bashkohet Kosova “Ballkanit të Hapur”

me 23 Qershor 2022 ora 09:54

U Kopjua

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, është pyetur edhe në Bruksel për mundësinë e përfshirjes së Kosovës në nismën rajonale të “Ballkanit të Hapur”.

Rama ka shprehur jo pak neveri ndaj Bullgarisë dhe gjithë Bashkimit Europian në lidhje me procesin e anëtarësimit në BE. Përpara samitit të krerëve të BE-së me liderët e Ballkanit Perëndimor, ai foli edhe për “Ballkanin e Hapur”.

“Ajo që duhet të bëjmë është të vazhdojmë të ndërtojmë Europën në shtëpinë tonë”, tha Rama, duke shtuar se “Ballkani i Hapur është përgjigja e vërtetë në situatë”.

Një gazetare e pyeti se a do t’i bashkohet Kosova kësaj iniciative.

Pasi i kërkoi ta përsërisë pyetjen, Rama u përgjigj: “Ballkani i Hapur është i hapur për të gjithë”.