In Medias Res

Editoriale

Bashkohuni me ne në rrjetet sociale

Kosovalive SH.P.K.
Rruga Vicianum, 2/1 Arberi
10000 Prishtine
Kosovë

Email: [email protected]
Tel: 038 753 465
Tel: 043 588 700

Shtetasi serb merr peng autobusin në Gjermani

me 22 Shtator 2021 ora 08:29

U Kopjua

Një shtetas serb dyshohet se e ka marrë peng një autobus i cili po udhëtonte nga Gjermania në Serbi.

Forcat e shumta speciale kanë zhvilluar një aksion të madh në autostradën A9 në Bayern midis fshatrave Hilpostein dhe Grending ku e kanë arrestuar edhe një shtetas serb.

Ngjarja është zhvilluar të martën mbrëma rreth orës 21:30.

Ende nuk është e qartë nëse bëhet fjalë për pengmarrje dhe nëse i dyshuari kishte pasur me vete një armë.

Por, sipas deklarimeve të policisë dëshmitarët kishin thënë se 30 vjeçari serb kishte armë me vete dhe se i kishte kërcënuar ata se do t’i vriste të gjithë.

Për ta vënë nën kontroll të dyshuarin policia kishte përdorur “mjete vërbuese”.

I dyshuari kishte sulmuar fizikisht pasagjerët duke mbetur kështu dy persona të lënduar.

Shoferët e autobusit përkohësisht kishin ndalur sulmuesin, ndërsa ishin liruar pasagjerët tjerë.

Ndërsa më pas në autobus kishin mbetur vetëm pasagjeri e tre shoferët.

U vendos një ekip i Policisë për të negociuar dhe autostrada A 9 u mbyll në dy drejtimet.

Pas negociatave u liruan edhe tre shoferët.