In Medias Res

Editoriale

Bashkohuni me ne në rrjetet sociale

Kosovalive SH.P.K.
Rruga Vicianum, 2/1 Arberi
10000 Prishtine
Kosovë

Email: [email protected]
Tel: 038 753 465
Tel: 043 588 700

Si krijohet politika e Kosovës?

me 4 Tetor 2019 ora 12:10

U Kopjua

Artikulli nga Krik

Një foto e re nga KRIK tregon një takim sekret midis biznesmenit dhe lobistit të njohur kosovar Begjet Pacolli dhe një burri me influencë serbe, Milan Radoicic, i dyshuar për përfshirje në vrasjen e Oliver Ivanoviqit.

Sipas një burimi i cili siguroi foton, “takimi i jahteve” u zhvillua në verën e vitit 2017, dhe Pacolli bëri një kthesë befasuese menjëherë pas – duke lënë ish-partnerët e tij politikë, dhe duke u bashkuar në koalicion me Ramush Haradinaj dhe duke u bërë ministër i Jashtëm.

Shkruar nga: Bojana Pavlovic, Stevan Dojcinovic.

Një takim sekret u zhvillua në një jaht luksoz të ankoruar në portin afër qytetit të vjetër në Budva. Të tre burrat ishin duke darkuar në skajin e një anijeje të pajisur me mobilje prej lëkure të bardhë, siç tregon një foto reporterët e KRIK.

Kishte gjithashtu dy femra të panjohura femra në shoqërinë e tyre, por gazetarët i njohën burrat – dhe ata nuk janë ekipi që pritet të ulen së bashku.

Në fanellën e bardhë, në mes të tryezës, ulet Begjet Pacolli, njeriu më i pasur në Kosovë dhe lobimi më i famshëm për pavarësinë e Kosovës. Goran Rakic, i cili në atë kohë u zgjodh president i Listës Serbe, partia më e madhe serbe në Kosovë, shihet i ulur me të. Njeriu i tretë, së bashku me të është biznesmeni famëkeq serb Milano Radoicic, i cili shpesh përmendet si “mjeshtri i veriut të Kosovës”. Sot, ky njeri në Kosovë dyshohet për përfshirje në vrasjen e politikanit Oliver Ivanoviç.

Një burim i cili siguroi foton për reporterët e KRIK / OCCRP tha që ajo ishte krijuar në verën e vitit 2017. Në atë kohë ishte një situatë e tensionuar në Kosovë. Zgjedhjet parlamentare përfunduan dhe asnjë parti nuk kishte arritur shumicën e nevojshme për të formuar një qeveri. Pasuan bisedime të vështira.

Ndërsa burimi u tregon gazetareve per kete ngjarje këtij problemi politik. Sidoqoftë, kjo kërkesë nuk mund të konfirmohej, pasi asnjë pjesëmarrës i takimit nuk pranoi të fliste për KRIK.

Por ajo që është e sigurt është se Pacoli, menjëherë pas këtij takimi, dhe para skadimit të afatit të kabinetit, bëri një kthesë të papritur. Ai la ish aleatët e tij politikë dhe u bashkua me koalicionin PAN, i njohur gjithashtu si “krahu i luftës” – ish-drejtuesit e UCK-së. Kjo i lejoi Ramush Haradinaj, i cili dyshohet për krime lufte në Serbi, të formojë një qeveri.

Pacoli mori postin e Ministrit të Punëve të Jashtme dhe anëtarëve të Listës Serbe të tre ministrive.

“Haradinaj nuk kishte vota të mjaftueshme as me Listën Serbe. Pacoli e shpëtoi atë gjë. Masa e tij ishte një befasi, pasi ai akuzoi anëtarët e këtij koalicioni se e kërcënojnë atë gjatë fushatës zgjedhore, ”i tha KRIK Agron Demi, një analist politik në Institutin e Prishtinës për Studime të Avancuara, GAP.

Lobi i pavarësisë!

Pacoli është i famshëm edhe jashtë Kosovës. Ky njeri zviceran me origjinë kosovare ka asete me vlerë rreth 900 milion euro, sipas raporteve të mediave. Para se të hynte në politikë në vitin 2006, Pacoli fitoi emrin e tij si një manjat ndërtimor dhe një nga lobistët kryesorë të Kosovës për njohjen e pavarësisë së Kosovës.

Në fund të viteve 1990, ai u përfshi në një nga skandalet më të mëdha të korrupsionit në Rusi. Ndërmarrja e tij zvicerane e ndërtimit Mabeteks mori punë fitimprurëse për rindërtimin e Kremlinit. Pasi përfundoi marrëveshja, prokuroria filloi një hetim duke dyshuar se Pacoli kishte ryshfet zyrtarë të lartë rusë, përfshirë Presidentin Boris Yeltsin dhe dy vajzat e tij.

Problemet e Pacollit me autoritetet ishin jetëshkurtër. Prokurori Yuri Skuratov, i cili udhëhoqi hetimet ndaj tij, u qëllua pasi në publik u shfaq një film nga një dhomë hoteli ku dyshohet se është parë duke bërë seks me dy prostituta. Drejtori i atëhershëm i shërbimit sekret rus të FSB-së, Vladimir Putin, konfirmoi publikisht që burri në video ishte me të vërtetë Skuratov. Putini më vonë u bë president i Rusisë.

Ështja ra në duart e një prokurori tjetër që e mbylli atë për mungesë provash. Një hetim paralel mbi Pacollin, i cili ishte i përfshirë në ryshfet dhe pastrim parash në Schwarzheim, gjithashtu është pezulluar.

Pacoli tashmë ishte një lobist i rëndësishëm për pavarësinë e Kosovës në atë kohë. Ai themeloi kompaninë e lobeve Aleanca për një Kosovë të Re, e cila pas disa vitesh evoloi në një parti politike. Ai u zgjodh president i Kosovës në 2011, por qëndroi atje vetëm një muaj pasi gjykata i pushoi zgjedhjet.

Para verës së vitit 2017, Pacoli dhe partia e tij ishin pjesë e një koalicioni të udhëhequr nga ish-kryeministri Isa Mustafa. Pacoli atëherë mohoi çdo bashkëpunim me koalicionin kundërshtar PAN, duke përshkruar diçka si “gati të pamundur”. Por pas një takimi me Rakic, presidentin zyrtar të Listës Serbe dhe Radoicic, ai duket se ka ndryshuar mendje.

Lista serbe ishte pjesë e qeverisë Mustafa, por nuk pritej të mbështeste një koalicion “krahu të luftës”, kandidati i kryeministrit i të cilit ishte Ramush Haradinaj – i karakterizuar në Serbi si një kriminel lufte. Përfaqësuesit serbë, si dhe Pacoli, megjithatë mbështesin Haradinaj dhe u formua një qeveri.

“Interesat e Kosovës janë mbi ato të partisë,” shpjegoi Pacoli në atë kohë. “Unë fola me miqtë e mi ndërkombëtarë, miqtë më të rëndësishëm të Kosovës, si dhe qytetarët dhe mora vendimin e duhur. Nuk kishte asnjë alternative “.

Sa i përket Listës Serbe, tre muaj pasi ai u bë kryeministër, Haradinaj e bëri të qartë se sa ndikimi i Radoicic ishte midis serbëve në Kosovë.

“Unë flas me të gjithë, edhe me Milan Radoicic. Ai është dikush nga veriu që është duke menduar për gjithçka ”, tha Haradinaj në një paraqitje të ftuar në“ Serbisht falas ”.

Një njeri që çuditet për gjithçka

Radoicic nuk ishte në asnjë pozicion politik në atë kohë, por ndikimi i tij në botën e nëndheshme e bëri atë një vendimmarrës.

Radoicic është kumbari dhe njeriu i djathtë i Zvonko Veselinovic, një njeri i përshkruar nga raportet e policisë dhe inteligjencës si drejtuesi i një grupi kriminal në veri të Kosovës që merrej me drogë, armë dhe naftë, gjelbërim dhe pastrim parash.

Në biznesin e paligjshëm, Veselinoviç raportohet se ka bashkëpunuar me kriminelët shqiptarë në jug të Ibarit, më së shumti Ismet Osmani, me nofkën Curri, i cili u arrestua në Kosovë në mes të këtij viti për raketim, sipas një raporti të BIA.

Sipas raportit, Radoicic po merrte drogë nga Osmani dhe i transferonte ato në Serbi.

Përkundër këtyre akuzave, Veselinoviç dhe Radoicic u gjykuan për abuzime në ekonomi, por përfundimisht u lanë të lirë. Radoicic u akuzua gjithashtu për rrëmbim të një biznesmeni maqedonas, por u la i lirë pasi viktima ndryshoi dëshminë e tij gjatë gjyqit.

Lista Serbe, një parti e ndikuar nga Veselinovic dhe Radoicic, u formua në 2014 dhe shpejt u bë lojtari i vetëm në komunitetin serb.

Disa ngjarje të frikshme çuan në ngritjen e shpejtë të kësaj partie.

Para zgjedhjeve lokale të Mitrovicës në vitin 2014, Oliver Ivanoviç, rivali më i madh i tyre politik, u arrestua dhe u mbajt në paraburgim me dyshimin se kishte kryer një krim lufte. Një tjetër kandidat, Dimitrije Janicevic, u vra dhe një i tretë u tërhoq nga gara.

Pas zgjedhjeve të përsëritura, Goran Rakic ​​u bë kryetar i Mitrovicës së Veriut.

Lista Serbe është gjithashtu e vetmja palë serbe në Kosovë që ka mbështetje të pakushtëzuar nga qeveria serbe. Para se të bëhej president, Aleksandar Vucic haptas mbështeti Veselinoviçin, duke theksuar se ai ishte një luftëtar për interesat serbe në Kosovë.

Veselinovic madje u takua me vëllain e Vuçiçit Andrei në një restorant në Kopaonik në 2015, siç zbuloi KRIK / OCCRP në fillim të këtij viti, bazuar edhe në një foto kryesore. BIRN më pas publikoi një foto të dytë të takimit të tyre gjatë fushatës zgjedhore 2014.

Ndërsa Beogradi dhe Prishtina janë në konflikt të hapur rreth njohjes së pavarësisë së Kosovës, kriminelët serbë kanë qasje te zyrtarët e lartë në të dy vendet, fotografitë e publikuara zbulojnë.

Për Vuçiqin një patriot, për prokurorinë një të arratisur

Radoicic zyrtarizoi rolin e tij në Listën Serbe në qershor 2018, kur ai u bë nënkryetari i partisë.

Ndikimi i tij ishte i dukshëm edhe më parë.

“Kryetarët e komunave serbe në Kosovë janë ankuar për mua se Radocic ishte ai që mori vendimet,” i thotë Rada Trajkovic, një politikane serbe dhe ish deputet në Kuvendin e Kosovës, i thotë KRIK / OCCRP.

“Ata më thanë që ai kishte një zyrë joformale në Restorantin Grey në Mitrovicën e Mitrovicës ku porositi kush do të bënte çfarë. Ai përzgjodhi emrat e ministrave, shefave të policisë në veri të Kosovës dhe gjyqtarëve. Dhe ai ishte në kontakt të drejtpërdrejtë me Haradinaj “, thotë Trajkovic, të cilin Radoicic së fundmi e paditi.

Sidoqoftë, Radoicic nuk është më në Kosovë.

Menjëherë pasi mori rolin e një prej drejtuesve të partisë, ai duhej të ikte sepse policia po e kërkonte atë nën dyshimin e përfshirjes në vrasjen e janarit 2018 të Oliver Ivanovic.

Nuk është për t’u habitur, Presidenti serb Vuçiç qëndroi në mbrojtje të tij. Vuçiç u takua me të në Beograd dhe i tha publikut se policia serbe e kishte marrë në pyetje dhe se ai ishte i sigurt se Radoicic nuk ishte i përfshirë në vrasjen e Ivanoviçit. Vuçiç këmbënguli se Radoicic është një atdhetar që mbron pozitën e serbëve në Kosovë, dhe e përshkroi çështjen kundër tij si të motivuar politikisht.

Sidoqoftë, Radoicic është parë ndryshe në Kosovë.

“Pas vrasjes së Ivanoviqit, politikanët në Kosovë filluan të distancohen nga ai,” thotë analisti Agron Demi.

Per hulumtimin kontriboi: Lawrence Marzuk (OCCRP)