Bashkohuni me ne në rrjetet sociale

Kosovalive SH.P.K.
Rruga Vicianum, 2/1 Arberi
10000 Prishtine
Kosovë

Email: [email protected]
Tel: 038 753 465
Tel: 043 588 700

Takim virtual i SHBA-së me mbi 40 shtete: Kemi bërë progres në ndihmën për Ukrainën

me 23 Maj 2022 ora 16:30

U Kopjua

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin ka mbajtur sot një takim virtual me më shumë se 40 shtete, në takimin e dytë të Grupit të Kontaktit të Ukrainës.

Austin falënderoi ministrat e mbrojtjes nga 40 vendet e tjera për pjesëmarrjen dhe theksoi përparimin e bërë që nga takimi i parë i grupit të kontaktit në bazën ajrore Ramstein në Gjermani muajin e kaluar, duke vënë në pah Australinë, Kanadanë dhe Britaninë e Madhe për pajisjet ushtarake që i kanë ofruar Ukrainës që nga ai takim, raportoi CNN.

“Që nga takimi i grupit të kontaktit të muajit të kaluar, Australia dhe Kanadaja u angazhuan për të siguruar M777 Howitzer, dhe në vetëm katër javë, të gjitha ato sisteme u janë dorëzuar ukrainasve. Mbretëria e Bashkuar gjithashtu dorëzoi raketa dhe një sistem të ri të mbrojtjes me rreze të shkurtër dhe shumë vende kanë bërë përpjekje të forta për të përballuar misione të reja të rëndësishme stërvitore dhe ne i kemi parë këto përpjekje të bëjnë një ndryshim të vërtetë në kohë reale”, tha Austin.

Ministri ukrainas i Mbrojtjes Oleksii Reznikov, zëvendës komandanti i përgjithshëm i forcave të armatosura të Ukrainës dhe përfaqësuesi i inteligjencës mbrojtëse të Ukrainës iu bashkuan takimit virtual. Katër vende të reja iu bashkuan gjithashtu takimit të cilët nuk ishin të pranishëm në Ramstein muajin e kaluar: Austria, Bosnje-Hercegovina, Kolumbia, Irlanda dhe Kosova.

Austin tha se ai e di se ministrat e tjerë të mbrojtjes e kuptojnë kërcënimin që agresioni rus paraqet për sigurinë evropiane dhe për rendin ndërkombëtar të bazuar në rregulla që na mban të gjithëve të sigurt.

“Kauza e Ukrainës ka mbledhur botën e lirë. Që nga pushtimi i Rusisë më 24 shkurt, më shumë se 40 nga aleatët dhe partnerët tanë nga e gjithë bota janë rritur për të ofruar ndihmë kritike për sigurinë për të ndihmuar Ukrainën të mbrohet, dhe sot jemi të nderuar që kemi liderë të mbrojtjes nga 44 vende me ne. si dhe përfaqësues nga NATO dhe BE”, tha Austin.