In Medias Res

Editoriale

Bashkohuni me ne në rrjetet sociale

Kosovalive SH.P.K.
Rruga Vicianum, 2/1 Arberi
10000 Prishtine
Kosovë

Email: [email protected]
Tel: 038 753 465
Tel: 043 588 700

Trump – Obamës: I korruptuar, përgjegjës për skandalin më të madh në historinë amerikane

me 17 Maj 2020 ora 20:48

U Kopjua

Barack Obama dhe Joe Biden janë të korruptuar dhe përgjegjës për skandalin më të madh në historinë amerikane. Kështu deklaroi presidenti amerikan, Donald Trump, gjatë një interviste për “Fox News”, duke iu kthyer edhe njëherë çështjes “Russiagate”.

“Ka njerëz që duhet të shkojnë në burg për këtë dhe nëse gjithçka shkon në rrugën e duhur shumë njerëz do të paguajnë”, tha Trump.

“Trump nuk e di se çfarë po bën”, sulmoi në fillim Obama, duke e goditur pasardhësin e tij me një shuplakë të fortë dhe duke shkelur kështu traditën se një president në detyrë nuk kritikohet kurrë nga ata që i paraprinë në Shtëpinë e Bardhë. Një rregull, të cilin Obama e kishte ndjekur me skrupulozitet deri më tani, duke parë për tre vjet nën dritën e vëmendjes dhe duke provokuar disa kritika edhe nga ata që, mbi bazën demokratike, do të kishin dashur një rol më aktiv se ish-presidenti në funksion të zgjedhjeve të 3 nëntorit.

Por tani, më pak se gjashtë muaj nga zgjedhjet dhe në mes të një krize të paprecedentë shëndetësore dhe ekonomike, padyshim se nuk është më koha të qëndrojmë prapa skenave. Përpara 1.4 milionë personave të infektuar në të gjithë Amerikën dhe pothuajse 90 mijë vdekjeve, nuk ka më vend për lojë të ndershme. Gjithashtu sepse një pjesë e madhe e atyre viktimave, mbi 1200 në 24 orët e fundit, i përkasin komuniteteve të varfra dhe më të pafavorshëm, siç janë zezakët e Amerikës.

Kjo është arsyeja pse Obama zgjodhi mos të heshtë më dhe për herë të parë ngriti publikisht kritikat e tij duke folur në dy ngjarje në internet për të festuar të diplomuarit e vitit 2020. “Ata as nuk pretendojnë të dinë se çfarë po bëjnë. Kjo pandemi përfundimisht ka perde është ngritur plotësisht mbi faktin se shumë burra të komanduar nuk dinë çfarë të bëjnë. Dhe shumë prej tyre as nuk pretendojnë”.

Historia është ajo e përpjekjes së pretenduar për ta hequr Trump menjëherë pas fitores në zgjedhjet e vitit 2016, me akuzën se Obama ka krijuar në mënyrë artistike një plan kundër ish-këshilltarit të ardhshëm të sigurisë kombëtare Michael Flynn, në mënyrë që të ushqente Rusinë.

Ish-presidenti është akuzuar posaçërisht për manipulimin e përgjimeve të thirrjeve midis Flynn dhe ish-ambasadorit rus në Uashington. “Barack Obama ishte një president i paaftë”, shtoi Trump duke folur para gazetarëve.